18 Haziran 2014 Çarşamba

Kafkas Üniversitesi'nden görkemli mezuniyet töreni

Kafkas Üniversitesi
Türk müteşebbislerin desteği ile Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de kurulan Kafkas Üniversitesi, 17'inci dönem mezunlarını düzenlenen görkemli törenle uğurladı. Üniversite yerleşkesinde saygı duruşu ve milli marşların okunmasıyla başlayan mezuniyet programına; milletvekilleri, yabancı ülke misyon şefleri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş adamları, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı. Eğitim, mühendislik ve itisadi idari bilimler fakültelerinden 660 öğrencinin diploma aldığı törenin, açılış konuşmasını yapan Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saniç, mezun olan öğrencileri ve ailelerini tebrik etti.
Rektör Saniç 1993 yılında kurulan Kafkas Üniversitesi'nin 3 bin 700 öğrenciye eğitim hizmeti verdiğini, kuruluşundan itibaren mezun ettiği 4 binden fazla öğrencinin 68 farklı ülkede üniversitelerini liyakatla temsil ettiğini söyledi. Bölümlerini dereceyle bitiren öğrencilere çeşitli hediyelerin takdim edildiği törende konuşan Azerbaycan Uluslararası Tahsil Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Halik Memmedov da yaptığı konuşmada, üniversitenin dünyada kabul gören bütün uluslararası standartlara uygun eğitim verdiğini söyledi. Ülkenin hem ekonomik hem de devletçilik anlamında süratle geliştiğinin altını çizen Memmedov, söz konusu bu gelişme ile eş zamanlı olarak eğitime de çok önem verildiğini ifade etti. Halik Memmedov, '' Bu gün Azerbaycanlı talebelerin sesi soluğu dünyanın bir çok ülkesinden duyuluyor. Bana göre Kafkas Üniversitesi'nin bu başarıda çok özel yeri var'' dedi.
Daha sonra sahneye davet edilen dönem birincisi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Gülnar Ağabalayeva, yaş kütüğüne plaket çaktı. Cihan Haber Ajansı'na açıklamalarda bulunan Ağabalayeva hem bölüm hem fakülte hem de dönem birincisi olarak mezun olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Ağabalayeva kendisi için en büyük mutluluğun dönem birincisi olarak kürsüye çıkmak olmadığını, başarısına kendisi kadar çok sevinen insanlarla birlikte 5 yıl eğitim almak olduğunu söyledi.
Programın sonunda yıl içerisindeki yarışmalarda dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Mezuniyet programı, öğrencilerin seslendirdiği şarkı, folklar gösterileri ve nihayetinde kep fırlatma ile son  buldu.